قیمت اوراق وام مسکن که در روزهای اخیر رکوردهای پی در پی به جا گذاشته است پس از یک عقب نشینی مقطعی تا محدوده کانال ۱۳۰ هزار تومان دوباره از اواخر این هفته صعودی شده و امروز میانگین بهای هر برگه وام مسکن در ساعات ابتدایی معاملات تا مرز ۱۵۰ هزار تومان رسید و پس از نوسان اندک حالا به حدود قیمت ۱۴۷ هزار تومان رسیده است.

 

این موضوع در حالی رخ می دهد که برخی فعالان بازار از احتکار اوراق وام مسکن توسط شرکت های بزرگ و عرضه قطره چکانی آن به بازار می گویند.

 

روابط عمومی بانک مسکن اعلام کرد: محدودیت چهار ماهه خرید و فروش اوراق را برای معاملات آن در نظر گرفته تا از احتکار اوراق و نفوذ دلالان به این بازار جلوگیری کند و همچنین طرح فروش نیم بهای اوراق وام مسکن را تا پایان اسفند ماه امسال تمدید کرده است اما گویا این تمهیدات موثر نیفتاده و اوراق وام مسکن همچنان با قیمت های گزاف به فروش می رسد. به طوری که تاکنون چیزی نزدیک به یک سوم ارزش وام مسکن به این ترتیب از بین رفته است.

 

اوراق وام مسکن در بهمن ماه امسال رکورد بی سابقه ۱۷۰ هزار تومان را هم شکسته است و قیمت آن هم اکنون در انتهای کانال ۱۴۰ هزار تومان نوسان دارد.

 

افراد برای دریافت هر یک میلیون تومان وام مسکن باید دو برگه از اوراق تسهیلات مسکن را خریداری کنند و به این ترتیب زوجین تهرانی برای دریافت سقف ۴۸۰ میلیون تومان وام مسکن باید ۹۶۰ برگه وام مسکن خریداری کند تا بتواند بدون نوبت و سپرده گذاری این وام را دریافت کند.

 

با میانگین فعلی قیمت هر برگه اوراق مسکن بهای وام ۴۸۰ میلیون تومانی حدود ۱۴۱ میلیون تومان تمام می شود.

 

البته باید اشاره کرد که بانک مسکن امکان خرید این وام را با نصف قیمت هم فراهم کرده اما افرادی که وام مسکن را نیم بها خریداری می کنند باید سود بیشتری پرداخت کرده و وام خود را زودتر تسویه کنند.

 

بر مبنای طرح جدید بانک مسکن کسانی که اوراق وام مسکن را به صورت کامل خریداری می‌کنند، باید سود بیشتری پرداخت کرده و وام خود را زودتر تسویه کنند.

 

همشهری آنلاین در ادامه نوشت: بر مبنای طرح جدید بانک مسکن کسانی که اوراق وام مسکن را به صورت کامل خریداری می‌کنند، سود کمتر و مدت بازپرداخت طولانی‌تری دارند. بر این اساس خریداران وام مسکن در مدل قبلی می‌توانند وام مسکن خود را ۱۲ ساله و وام جعاله را پنج ساله بازپرداخت کنند و سود وام آنها ۱۷.۵ درصد است اما در مدل جدید که خریداران نصف اوراق مورد نیاز را می‌خرند باید ۱۸ درصد سود پرداخت کنند و حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده مذکور ۹۶ ماه معادل هشت سال است. همچنین حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات جعاله مسکن بدون سپرده مذکور نیز ۶۰ ماه معادل پنج سال خواهد بود.

 

پیگیری‌ها از بانک مسکن حاکی از آن است که مهلت پرداخت وام نیم بهای مسکن تا پایان امسال دوباره تمدید شده است. روابط عمومی بانک مسکن همچنین توضیح داد اگر افراد تا پایان سال قصد خرید خانه ندارند اما متقاضی دریافت وام نیم بهای مسکن هستند، می توانند درخواست خود را تا آخر اسفند ماه امسال در بانک مسکن ثبت کنند و در این صورت تا پایان اردیبهشت سال آینده فرصت دارند اوراق را به بانک ارائه داده و وام نیم بهای مسکن بگیرند.

 

قیمت وام مسکن در روزهای گذشته تا حدودی به آرامش رسیده بود
 

بررسی ها در روزهای اول هفته از وضعیت قیمت اوراق مسکن نشان از ایجاد آرامش در قیمت اورق مسکن داشت به گونه ای که هر برگ اوراق تسهیلات مسکن ماه های فروردین، اردیبهشت و خردادماه سال جاری به ترتیب ۱۴۴ هزار و ۵۰۰، ۱۵۱ هزار و ۹۰۰ و ۱۳۷ هزار و ۸۰۰ هزار قیمت داشت.

 

همچنین در روز دوشنبه این هفته هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن تیرماه سال ۱۴۰۰ با قیمت ۱۳۴ هزار و ۵۰۰، مردادماه با قیمت ۱۳۵ هزار و ۱۰۰ و شهریورماه با قیمت ۱۳۴ هزار و ۱۰۰ تومان  داد و ستد می شد.

 

همچنین هر کدام از اوراق مهر و آبان و آذرماه سال جاری نیز ۱۳۴ هزار و ۸۰۰، ۱۳۴ هزار و ۶۰۰ و ۱۳۴ هزار و ۱۰۰ تومان قیمت داشت. قیمت اوراق دی و بهمن نیز به ترتیب ۱۳۶ هزار و ۶۰۰ و ۱۳۳ هزار و ۲۰۰ تومان بوده که این گزارش بر اساس نرخ اوراق در بهمن ماه نوشته شده بود.

 

برای خرید اوراق وام مسکن چه کنیم؟
 

برای دریافت وام مسکن و خرید این اوراق متقاضی باید با دریافت یک کد بورسی از کارگزاری اقدام به خرید این اوراق کند. به عنوان کارمزد معاملات درصدی از حساب سرمایه گذار به هنگام خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن از حساب سرمایه گذار کسر می شود. همچنین فرد می تواند با مراجعه به شعب بانک مسکن، برای خرید اوراق تسهیلات بانک مسکن اقدام کند.

 

بانک مسکن هر ماه اوراق جداگانه ای منتشر می کند که قیمت این اوراق با یکدیگر متفاوت است. روی نماد معاملاتی این اوراق، نام ماه و دو رقم آخر سال صدور را شاهد هستیم که تاریخ انتشار و فرصت استفاده از اوراق را نشان می دهد. برای مثال تسه ۹۹۰۵ یعنی بانک در مردادماه سال ۹۹ این ورق را منتشر کرده است. هرچه به تاریخ انقضا و سررسید اوراق نزدیک تر شویم قیمت خرید اوراق ارزان تر و هرچه تاریخ انتشار اوراق جدیدتر باشد قیمت آن گران تر است.

 

برای استفاده از اوراق، زمان را در نظر بگیرید
 

زمان استفاده از اوراق مهم است. اگر فرد بلافاصله قصد استفاده از اوراق خریداری شده خود را دارد، میتواند ارزان‌ترین اوراق موجود در بازار سرمایه را خریداری کند. ارزان‌ترین اوراق، اوراقی هستند که زمان کمی به ابطال آن‌ها باقی مانده است.

 

با توجه به اینکه کارکرد اوراق خریداری شده در بازار، هیچ تفاوتی با هم ندارد تنها نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که فرصت استفاده از اوراق خریداری شده را با توجه به مدت زمانی که ممکن است به‌واسطه کارهای بانکی صرف شود، وجود داشته باشد.

 

مهلت انقضا اوراق از زمان انتشار تا دو سال بعد از آن است، بعد از گذشت ۲ سال از تاریخ انتشار اوراق ابطال می‌شوند و امکان دریافت وام دیگر وجود ندارد.

 

سقف تسهیلات مسکن چقدر است؟
 

همانطور که ذکر شد میزان و قیمت اوراق متفاوت است. برای مثال مجردهای ساکن پایتخت ۲۴۰ و متاهل های پایتخت نشین نیز می توانند ۴۸۰ میلیون تومان وام دریافت کنند. سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۱۶۰ و برای زوجین به ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است این وام برای مجردهای سایر مناطق شهری به ۱۲۰ و برای زوجین این مناطق نیز به ۲۴۰ میلیون تومان رسیده است.

 

همانطور که در بالا به آن اشاره شده قیمت آن نیز بر اساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین می شود.

سوالات متداول
برای دریافت وام مسکن چه تعداد اوراق باید تهیه کرد؟
برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که با تخفیف در نظر گرفته شده که تا پایان اسفندماه ادامه دارد، تعداد اوراق ۲۰۰ تهیه شود. همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن با تخفیف باید ۸۰ برگه اوراق تهیه شود

این مطالب را از دست ندهید
آدرس ارتباطی ما

آدرس : شیراز ، خیابان قصردشت ، کوچه 59

تلفن : 07136293237

موبایل : 09173091989

موبایل : 09173399208

ایمیل  : info[at]tahkimsazanco[dot]ir

شرکت پیمانکاری تحکیم سازان

آرماتوربندی،قالب بندی.بتن ریزی فونداسیون و اسکلت ساختمان

سقف تیرچه بلوک، تیرچه فوم و....

دیواربرشی ، پله بتنی و فلزی

دیوار حایل استخر مخازن بتنی

با نظارت اکیپ مهندسی مجرب همراه با کلیه لوازم جانبی؛ جک و قالب